13.12.2015
Nowe na stronie Kursy zrealizowane

"Open Mind" - zakończenie

"Open Mind" - zakończenie

Pomysł, żeby stworzyć trening uważności dedykowany studentom, opierał się na założeniu, że młodzi ludzie w tym wieku są otwarci na nowe doświadczenia i pełni entuzjazmu, jednocześnie zaś narzędzia oferowane przez mindfulness mogą się okazać bardzo im przydatne na progu dorosłego życia. Oczywiście, to są narzędzia przydatne na każdym etapie życia, jednak im wcześniej dostaje się je w ręce, tym więcej można z nich "wycisnąć". Założenia jednak są tylko założeniami i życie miało je zweryfikować, na co czekałam z ogromną ciekawością. No i doczekałam się. Trening "Open Mind" ruszył 23 października 2015 r., a rzeczywistość przerosła moje wyobrażenia. Czy młodzi ludzie, którzy zdecydowali się na przygodę z uważnością byli otwarci na nowe doświadczenia? Jak najbardziej! Czy byli pełni entuzjazmu? Tak, i to zaraźliwego nawet dla mnie. A oprócz tego... byli pełni zaufania - do siebie samych, do siebie nawzajem, do mnie i do programu. Chętnie dzielili się swoimi przeżyciami. Ćwiczyli zawzięcie w domu i nie bali się eksperymentować, eksplorować z ciekawością przestrzeni swoich doświadczeń. W program wpisane było sporo ćwiczeń nieformalnych do praktykowania między zajęciami, żeby mocniej osadzić elementy mindfulness w życiu codziennym - niejednokrotnie wykonywali je częściej, niż było "zadane", z dociekliwością badaczy. A potem przychodzili na zajęcia i na moje pytanie: "Jak było?", odpowiadali: "Okropnie! Strasznie!" i śmieli się przy tym. Bo wykazywali się też wszyscy sporą dozą zdrowego dystansu do siebie. I odwagą. Bo potrzeba czasem dużo odwagi, żeby odkrywać, jakim się jest naprawdę.

Prowadzenie tego treningu było dla mnie ogromną przyjemnością i ciągiem zdumień. Tyle odkryć, tyle zaangażowania, tyle gotowości do zmian - inspirowało mnie nie tylko jako nauczyciela, ale i jako praktyka. Ich gotowość udzielała się i mnie, choć niełatwo było dotrzymać kroku moim uczestnikom - w pierwszych tygodniach nikomu nie zdarzało się zasnąć przy bodyscanie.... nikomu, poza mną samą. Dzisiaj, 11 grudnia, zakończyliśmy pierwszą edycję treningu "Open Mind" i mam poczucie, że wykonaliśmy wszyscy kawał dobrej roboty. Jestem ogromnie wdzięczna za to, że mogłam przejść tę drogę razem z nimi i być świadkiem tak wielu wglądów. I szalenie się cieszę, że każdy z tych młodych ludzi o otwartych umysłach znalazł tu coś dla siebie.

Prowadząca: Emilia Kędziorek

 

Wypowiedzi uczestników:

 

Poleciłabym ten trening, ponieważ uczy/ pomaga się wyciszyć i zrelaksować, inaczej spojrzeć na różne sprawy lub otaczającą nas rzeczywistość. Zaakceptować i poznać siebie takim, jakim się jest i przyjąć, że jest to OK, że jestem taka, a nie inna, "że ja tak mam". (Michalina)

 

Ten trening był dla mnie solidnym warsztatem z obserwacji samego siebie. Dotychczas mnóstwo czynności, emocji, reakcji występowało u mnie automatycznie, często się z nimi nie zgadzałem. Obserwacja siebie podczas kursu uświadomiła mi, że to cały czas ja mogę świadomie dokonywać wyborów, które są dla mnie dobre - wystarczy wyłączyć autopilota i uważnie trzymać ster. (Filip)

 

Trening uważności był kolejnym ważnym krokiem w drodze do poznania i zrozumienia samego siebie. Pozwala dogłębnie i bezpiecznie weryfikować i zmieniać elementy życia. Poleciłbym go innym, gdyż jest to prosta forma i bezintencjonalna badania i eksploracji siebie. (Jacek)

 

Trening był motywacją do zatrzymania się i zauważenia siebie, swoich nawyków oraz automatycznych zachowań, które tak się wpasowały w życie, że nie widziałam ich jako przeszkód, którymi niekiedy były. Dzięki treningowi łatwiej mi je rozpoznawać i modyfikować świadomie. Poleciłabym go innym głównie ze względu na fakt, że wiele osób myśli, że ich problemy nie wynikają z ich własnej postawy, a z błędów otoczenia, a często to właśnie nad sobą należy popracować. (Małgorzata)

wróć do listy aktualności

Aktualności

08.12.2017

Rekrutacja do Studium Nauczycielskiego MBSR już trwa! Zapraszamy na I otwarte spotkanie informacyjno-organizacyjne 20 stycznia 2018 w godzinach 17:30-19:30 sala "Złota" Naturalne Centrum Zdrowia...

więcej
06.12.2017

Nowy Rok. Nowe decyzje. Nowe szanse. I nowe wyzwania. Zapraszam Cię więc w NOWĄ PODRÓŻ - podróż w głąb siebie. Po co? - żeby odkryć niezwykłość w tym, co zwykłe; - żeby na nowo zaprzyjaźnić się ze...

więcej
05.12.2017

8-tygodniowy Program Redukcji Stresu MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) na Żoliborzu od 31.01.18 do 28.03..18 Co warto wiedzieć o programie? Program opracował neurobiolog prof. J. Kabat-...

więcej
05.12.2017

Specjalna edycja programu MBSR dla tych, którzy myślą, że nie mają czasu 4 spotkania w czasie 2 miesięcy W naszej szerokości geograficznej teraz zbliża się zima. Mało komu podobają się krótkie,...

więcej