24.01.2017
Nowe na stronie

Po odosobnieniu zimowym 2017

Po odosobnieniu zimowym 2017

Prowadząca odosobnienie Małgorzata Jakubczak pisze, że do wybrania się na odosobnienie zachęca ją potrzeba luksusu. Odosobnienie jest dla niej przywilejem, ponieważ może pozwolić sobie na luksus bycia i niedziałania.

Doświadczenia, jakie wynieśli uczestnicy Zimowego Odosobnienia Mindfulness, są bardzo zróżnicowane i czasem niezwykle osobiste, ale w ich opiniach czytamy, że dla wszystkich był to pewien przywilej i każdy czuł wdzięczność za możliwość bycia przez te kilka dni w ciszy.

Co zatem wydarzyło się przez te 4 dni odosobnienia, że jego uczestnicy opuścili miejsce zatrzymania „ze spokojem, akceptacją, wyciszeniem i ulgą”, „z harmonią i nadzieją”, „z wieloma postanowieniami zmian” – a to tylko niektóre odpowiedzi uczestników Zimowego Odosobnienia Mindfulness na pytanie „Z czym wyjeżdżasz z odosobnienia?”.

W trakcie zimowego zatrzymania doświadczyliśmy przede wszystkim CISZY.

W ciszy można zadać sobie te wszystkie pytania, na które w zabieganiu codzienności brakuje przestrzeni. Podczas pielęgnowania ciszy nawiązujemy bliższy kontakt z samym sobą i otaczającym nas światem. Wszystkie rozpraszacze zostawiliśmy daleko za sobą, w hałaśliwych miastach lub w walizce, do której odłożyliśmy wyłączony telefon komórkowy. Tylko tyle, albo aż tyle. Jak się okazuje, w takich warunkach, można by rzec laboratoryjnych, oglądamy, niczym pod mikroskopem, nasze myśli, emocje, nawykowe zachowania.

Jak to jest poczuć swoje własne emocje i siebie samego? Okazuje się, że takie doświadczenie może być czasami trudne, natomiast kiedy, jeśli nie w ciężkich sytuacjach rozwijamy się i rośniemy? Jak stwierdzili niektórzy uczestnicy, pomimo trudności, pobyt okazał się dla nich wzmacniający. Odosobnienie to nie tylko cisza, ale też czas pogłębionej i wspierającej praktyki mindfulness.

Wspierające było też samo miejsce. To już drugie odosobnienie Polskiego Instytutu Mindfulness, które odbyło się w Wytwórni Ciszy, czyli w miejscu stworzonym do medytowania i pielęgnowania ciszy. Wielki dom, wraz z przylegającą do niego przestronną salą medytacyjną, położny w środku lasu, otoczony piękną naturą, to tylko niektóre wspierające aspekty pobytu w Wytwórni.

No dobrze, wspomnimy o jeszcze jednym – pyszne, zdrowe, przygotowywane na miejscu jedzenie!

 

Co dalej?

Cieszymy się niezmiernie, że możemy już teraz zaprosić na kolejne odosobnienia mindfulness:

  1. 24 – 27 czerwca 2017 – Letnie Zatrzymanie 
  2. 13 – 16 stycznia 2018 – Zimowe Zatrzymanie

Wierzymy, że stwarzając przestrzeń do podarowania sobie luksusu spędzenia kilku dni w ciszy, dajemy sobie i uczestnikom możliwość lepszego poznanie siebie i świadomego życia.

Zespół Polskiego Instytutu Mindfulness.

Tekst i zdjęcia - Basia Świderska

 

Więcej zdjęć z odosobnienia można obejrzeć TUTAJ.

REFLEKSJĘ PROWADZĄCEJ PRZECZYTASZ W JEJ "NIECODZIENNIKU" tutaj

wróć do listy aktualności

Aktualności

27.03.2017

Udział w programie redukcji stresu MBSR to okazja aby w bezpiecznej atmosferze spotkać się ze sobą, zauważyć jak żyję na co dzień i nauczyć się ważnych i praktycznych umiejętności, prowadzących do...

więcej
27.03.2017

Serdecznie zapraszam na udziału w programie Uważność w Relacjach (Interpersonal Mindfulness Program IMP). Program ten oferuje szczególny rodzaj praktyki – w relacji z drugą osobą. Przeznaczony...

więcej
22.03.2017

Tydzień Mózgu jest coroczną akcją edukacyjną, której celem jest popularyzowanie wiedzy o mózgu i układzie nerwowym oraz jego działaniu w normie i patologii. Pomysł popularyzacji wyników badań nad...

więcej
21.03.2017

Spotkania współorganizowane przez Polski Instytut Mindfulness i Google Campus Warsaw stają się już pewną tradycją. Udało nam się nawiązać współpracę przy okazji konferencji „Mindfulness w...

więcej