24.01.2017
Nowe na stronie

Po odosobnieniu zimowym 2017

Po odosobnieniu zimowym 2017

Prowadząca odosobnienie Małgorzata Jakubczak pisze, że do wybrania się na odosobnienie zachęca ją potrzeba luksusu. Odosobnienie jest dla niej przywilejem, ponieważ może pozwolić sobie na luksus bycia i niedziałania.

Doświadczenia, jakie wynieśli uczestnicy Zimowego Odosobnienia Mindfulness, są bardzo zróżnicowane i czasem niezwykle osobiste, ale w ich opiniach czytamy, że dla wszystkich był to pewien przywilej i każdy czuł wdzięczność za możliwość bycia przez te kilka dni w ciszy.

Co zatem wydarzyło się przez te 4 dni odosobnienia, że jego uczestnicy opuścili miejsce zatrzymania „ze spokojem, akceptacją, wyciszeniem i ulgą”, „z harmonią i nadzieją”, „z wieloma postanowieniami zmian” – a to tylko niektóre odpowiedzi uczestników Zimowego Odosobnienia Mindfulness na pytanie „Z czym wyjeżdżasz z odosobnienia?”.

W trakcie zimowego zatrzymania doświadczyliśmy przede wszystkim CISZY.

W ciszy można zadać sobie te wszystkie pytania, na które w zabieganiu codzienności brakuje przestrzeni. Podczas pielęgnowania ciszy nawiązujemy bliższy kontakt z samym sobą i otaczającym nas światem. Wszystkie rozpraszacze zostawiliśmy daleko za sobą, w hałaśliwych miastach lub w walizce, do której odłożyliśmy wyłączony telefon komórkowy. Tylko tyle, albo aż tyle. Jak się okazuje, w takich warunkach, można by rzec laboratoryjnych, oglądamy, niczym pod mikroskopem, nasze myśli, emocje, nawykowe zachowania.

Jak to jest poczuć swoje własne emocje i siebie samego? Okazuje się, że takie doświadczenie może być czasami trudne, natomiast kiedy, jeśli nie w ciężkich sytuacjach rozwijamy się i rośniemy? Jak stwierdzili niektórzy uczestnicy, pomimo trudności, pobyt okazał się dla nich wzmacniający. Odosobnienie to nie tylko cisza, ale też czas pogłębionej i wspierającej praktyki mindfulness.

Wspierające było też samo miejsce. To już drugie odosobnienie Polskiego Instytutu Mindfulness, które odbyło się w Wytwórni Ciszy, czyli w miejscu stworzonym do medytowania i pielęgnowania ciszy. Wielki dom, wraz z przylegającą do niego przestronną salą medytacyjną, położny w środku lasu, otoczony piękną naturą, to tylko niektóre wspierające aspekty pobytu w Wytwórni.

No dobrze, wspomnimy o jeszcze jednym – pyszne, zdrowe, przygotowywane na miejscu jedzenie!

 

Co dalej?

Cieszymy się niezmiernie, że możemy już teraz zaprosić na kolejne odosobnienia mindfulness:

  1. 24 – 27 czerwca 2017 – Letnie Zatrzymanie 
  2. 13 – 16 stycznia 2018 – Zimowe Zatrzymanie

Wierzymy, że stwarzając przestrzeń do podarowania sobie luksusu spędzenia kilku dni w ciszy, dajemy sobie i uczestnikom możliwość lepszego poznanie siebie i świadomego życia.

Zespół Polskiego Instytutu Mindfulness.

Tekst i zdjęcia - Basia Świderska

 

Więcej zdjęć z odosobnienia można obejrzeć TUTAJ.

REFLEKSJĘ PROWADZĄCEJ PRZECZYTASZ W JEJ "NIECODZIENNIKU" tutaj

wróć do listy aktualności

Aktualności

08.12.2017

Rekrutacja do Studium Nauczycielskiego MBSR już trwa! Zapraszamy na I otwarte spotkanie informacyjno-organizacyjne 20 stycznia 2018 w godzinach 17:30-19:30 sala "Złota" Naturalne Centrum Zdrowia...

więcej
06.12.2017

Nowy Rok. Nowe decyzje. Nowe szanse. I nowe wyzwania. Zapraszam Cię więc w NOWĄ PODRÓŻ - podróż w głąb siebie. Po co? - żeby odkryć niezwykłość w tym, co zwykłe; - żeby na nowo zaprzyjaźnić się ze...

więcej
05.12.2017

8-tygodniowy Program Redukcji Stresu MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) na Żoliborzu od 31.01.18 do 28.03..18 Co warto wiedzieć o programie? Program opracował neurobiolog prof. J. Kabat-...

więcej
05.12.2017

Specjalna edycja programu MBSR dla tych, którzy myślą, że nie mają czasu 4 spotkania w czasie 2 miesięcy W naszej szerokości geograficznej teraz zbliża się zima. Mało komu podobają się krótkie,...

więcej