11.04.2017
Nowe na stronie Kursy zaplanowane

Kurs MBCT dla osób zagrożonych depresją

Kurs MBCT dla osób zagrożonych depresją
Trening uważności MBCT może być właśnie tym, czego teraz potrzebujesz, jeśli:
 
  •  Budzisz się rano i pierwsze czego doświadczasz to przygniatające przerażenie przed nadchodzącym  dniem.
  •  Masz już dość  słuchania surowego, karcącego sędziego w swojej głowie.
  •  Chcesz wyjść z kieratu, który powoduje, że prawie mieszkasz w swojej firmie lub Twój dom jest dla  Ciebie firmą.
  •  Miałeś depresję i obawiasz się, że wróci i ze zdwojoną siłą zwali cię do łóżka na kolejne tygodnie
  •  Doświadczyłeś już kilku ataków paniki i żyjesz w stałym lęku przed kolejnym.

Trening uważności MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy - terapia poznawcza depresji oparta na uważności)  wyewoluował z programu MBSR (Redukcja stresu oparta na uważności)  stworzonego przez Jon Kabat Zinna w Centrum Medycznym  na Uniwersytecie w Massechusetts w latach 70 ubiegłego wieku.

Program MBCT, autorstwa Zindel Segal, John Teasdale i Mark Williams  powstał jako rezultat poszukiwań skutecznej metody zapobiegania nawrotom depresji. Opiera się na założeniach poznawczo-behawioralnego rozumienia mechanizmu nawrotów depresji. Dzięki wykorzystaniu praktyk medytacyjnych wywiedzionych z programu MBSR, uczestnik zdobywa proceduralną  wiedzę i praktyczne zrozumienie funkcjonowania własnego umysłu.

Wykorzystując tę wiedzę, uczestnik  zmienia nastawienie do swoich emocji, myśli i doznań cielesnych. Uczy się i utrwala nowe nawyki reagowania zamiast tych, które dotychczas powodowały cierpienie.  Poprzez wprowadzenie nowych, zdrowych  nawyków do codziennego życia, osoba jest w stanie  odpowiednio wcześnie rozpoznać u siebie symptomy nawrotu depresji i już na wczesnym etapie skutecznie je wyeliminować.

Badania nad skutecznością tego podejścia, przeprowadzone z udziałem  osób które przebyły 3 lub więcej epizodów depresji, w porównaniu z innymi znanymi metodami terapii (między innymi  tradycyjna terapia behawioralno-poznawcza czy farmakoterapia)  wykazały znaczny spadek (40 - 50%) nawrotów u osób, które uczestniczyły w 8 tygodniowym treningu MBCT. Ponadto osoby cierpiące na zaburzenia lękowe również odnoszą korzyści po odbyciu treningu MBCT.

ORGANIZACJA KURSU

Termin: 10 maja - 28 czerwca 2017, zajęcia w środy w godzinach 18:00-20.30

Lokalizacja: Centrum Warszawy; ul.Widok 22/10

Prowadzenie: Anita Komorzycka, psycholog, psychoterapeuta, certyfikowany nauczyciel MBSR, nauczyciel MBCT w trakcie procesu certyfikacji. Od kilku lat pracuje z osobami doświadczającymi zaburzeń lękowych i depresyjnych na Oddziale Dziennym Szpitala Psychiatrycznego i prowadzi specjalnie przystosowany dla tych pacjentów trening Uważności, oparty na programach MBSR i MBCT.

Cena: 1000 PLN od osoby.

Warunki i przebieg kursu: 

Kurs składa się z 8 cotygodniowych sesji, trwających 2.5 godziny oraz jednego 7 godzinnego Dnia Uważności, który odbywa się zazwyczaj po 6 sesji treningu, w sobotę lub w niedzielę.

Sesje treningu dotyczą następujących tematów:

Sesja 1: Rozpoznawanie, kiedy mną kieruje Automatyczny Pilot, a kiedy ja sam.

Sesja 2: Przyglądanie się ciągłej paplaninie  w mojej głowie.

Sesja 3. Zbieranie rozproszonego umysłu.

Sesja 4. Rozpoznawanie tendencji umysłu  do unikania i przywierania

Sesja 5: Pozwalanie/ pozostawianie własnemu biegowi

Sesja 6: Myśli to nie fakty

Sesja 7: Jak najlepiej mogę o siebie zadbać.

Sesja 8: Jak utrzymać i poszerzać nowo zdobytą wiedzę i umiejętności.

Uczestnik otrzymuje materiały  dydaktyczne oraz dźwiękowe nagrania do samodzielnego praktykowania w domu.

Każdy uczestnik ma prawo do dwóch indywidualnych spotkań z prowadzącą. Pierwsze spotkanie, które odbędzie się przed rozpoczęciem treningu MBCT, polega na zapoznaniu uczestnika z informacjami dotyczącymi treningu i zebranie przez prowadzącą wywiadu  potrzebnego do zakwalifikowania uczestnika. Drugie spotkanie, po zakończeniu treningu, opcjonalne, będzie miało na celu omówienie doświadczeń z treningu.

Przeciwskazania do udziału w treningu.

  • Aktualnie doświadczany epizod depresji.
  • Aktualnie doświadczany epizod  psychozy
  • Aktualnie doświadczany silny stres wynikający z życiowych sytuacji takich jak żałoba, utrata pracy, rozwód, diagnoza poważnej choroby somatycznej itp.
  • Aktualnie doświadczane silne cierpienie z powodu niedawno przeżytego doświadczenia traumatycznego. 

Osoba, która odbyła trening MBCT zanim doświadczyła jednego z powyższych, posiada umiejętności by w takich sytuacjach skutecznie sobie radzić. Jednak sytuacje powyżej opisane nie są dobrym momentem na podjęcie uczenia się tych umiejętności.

Osoby, które znajdują się pod stałą opieką psychiatry, będą zachęcone do skonsultowania się ze swoim lekarzem, w celu omówienia planów odbycia  treningu MBCT. 

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie za pomocą formularza zgłoszeniowego.

FORMULARZ

 

 

wróć do listy aktualności

Aktualności

19.04.2017

Specjalna edycja programu MBSR dla tych, którzy myślą, że nie mają czasu 4 spotkania w czasie 2 miesięcy Trudno Ci wygospodarować czas dla siebie podczas roku szkolnego/akademickiego lub mieszkasz...

więcej
14.04.2017

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu imprez w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Wege organizowanego przez Fundację Viva! Akcja dla zwierząt. Tym razem będzie to spotkanie, którego patronem...

więcej
11.04.2017

Polski Instytut Mindfulness zaprasza na spotkanie poświęcone uważności w przywództwie „Mindfulness for leadership development”, które odbędzie się w dniu 19 kwietnia 2017 r. w godzinach 10:30 –...

więcej
11.04.2017

Trening uważności MBCT może być właśnie tym, czego teraz potrzebujesz, jeśli: Budzisz się rano i pierwsze czego doświadczasz to przygniatające przerażenie przed nadchodzącym dniem. Masz już dość...

więcej