Ściąga dla poczatkujących

MINDFULNESS - CO TO JEST I JAK ZGŁĘBIĆ

Mindfulness to jakość uwagi skierowanej na to, co się dzieję w tobie i dookoła ciebie w bieżącej chwili. Kursy mindfulness uczą jak zbliżyć się do tej jakości za pomocą świeckich technik medytacyjnych.

Rozwój uważności w życiu można dokonać samodzielnie za pomocą książek lub aplikacji, ale najczęściej skuteczne okazują się warsztaty grupowe.

 

KSIĄŻKI

Życie piękna katastrofa - Jon Kabat-Zinn, twórca programu MBSR, neurobiolog z MIT

Mindfulness. Trening Uważności - Williams M, Penman D

Search Inside Yourself - Chade Meng Tan, inżynier z Google we współpracy z twórcą Danielem Golemanem, największym światowym ekspertem od Inteligencji Emocjonalnej

 

APLIKACJE

Stop Think Breath

Aplikacja stworzona przez organizację dobroczynną Tools For Peace, wyjaśnia czym jest medytacja, do czego służy i jak ją wykonywać. Największym atutem tej apki jest mechanizm proponujący konkretne medytacje w oparciu o dane psychofizyczne, które dostarczasz na bieżąco.

Headspace

Ta aplikacja jest właściwie wirtualnym nauczycielem medytacji. Poza animacjami wyjaśniającym początkującym, co i jak powinni robić, Headspace składa się przede wszystkim z medytacji prowadzonych przez byłego mnicha buddyjskiego Andiego Puddicombe. Użytkownik dobiera sobie poziom i potrzeby, a Andy udziela pomocnych podpowiedzi dotyczących tego, co i jak robić ze swoją uwagą, by pogłębić praktykę medytacji uważności.

Insight Timer

Aplikacja na IOS oraz na Android jest rozbudowanym stoperem medytacyjnym wyposażonym dodatkowo w kilka fajnych funkcji. Są nagrane medytacje prowadzone przez najważniejszych nauczycieli uważności, takich jak Eckhart Tolle, Thich Nhat Hanh i Jon Kabat-Zinn, oraz mapa świata, na której widać ile osób i gdzie, medytuje razem z tobą.

 

KURSY

W Polsce trenerów programu Mindfulness based Stress Reduction (MBSR) certyfikuje Polski Instytut Mindfulness w partnerstwie z European Instytute for Mindfulness Based Appraches w Niemczech. Polski Instytut prowadzi listę certyfikowanych nauczycieli, pracujących w różnych miastach Polski. Znajdziecie tę listę wraz z kontaktami tutaj:

http://www.polski-instytut-mindfulness.pl/nauczyciele/certyfikowani

 

Ciekawym kursem rozwijającym inteligencje emocjonalną prowadzi Search Inside Yourself Leadership Institute, spin off z Google Corp. Na tej stronie (scroll down) są miasta i daty ich 2 dniowych warsztatów w Europie.

https://siyli.org/publicprograms/