Ekspert ds. designu, trend watcher, dziennikarka, ilustratorka

Na co dzień zajmuję się designem – prowadzę wykłady, szkolenia i warsztaty przybliżające tę dziedzinę. Popularyzuję wiedzę o projektowaniu, łącząc ją z elementami historii sztuki lub informacjami o trendach wnętrzarskich lub wzorniczych. Zajmuję się też zagadnieniem cybernetyki społecznej i jej wpływem na design oraz relacje międzyludzkie.

Dobry projekt to taki, który rozwiązuje dany problem w sposób najbardziej zgodny z preferencjami użytkownika. Aby zaś je zauważyć, potrzebna jest – no właśnie – uważność. Projektant musi zrozumieć emocje, sposób życia i potrzeby odbiorcy. Niezbędne są więc umiejętność szerszego spojrzenia na sytuację, pozbycie się ograniczeń i obaw w kreatywnym myśleniu oraz spokojne poszukiwanie odpowiedzi. Głęboki oddech i nowe spojrzenie.

Podczas mojego wystąpienia na konferencji TEDx namawiałam uczestników, by rozejrzeli się wokół siebie i na nowo spojrzeli na dobrze znane przedmioty; by zrozumieli, że wszystko bez wyjątku zostało kiedyś zaprojektowane, nawet zapałki, i w większości przypadków stało się to dzięki innemu, niestandardowemu i kreatywnemu spojrzeniu projektantów na otoczenie.

Wszystkie te cechy dobrego projektanta są też bardzo przydatne w edukacji. Warto podkreślić, że – według twierdzeń w cybernetycznej teorii charakterów – dzieci rodzą się twórcami, są spontaniczne i ciekawe nowości, odkrywcze, nieskrępowane w odczuwaniu świata i wyrażaniu emocji. Z wiekiem u wielu z nich cechy te zanikają lub ulegają wyparciu wskutek wejścia w system edukacyjny oraz pod wpływem wychowania i najbliższego środowiska. Projekt „Uważna Szkoła” jest więc doskonałą pomocą w utrzymaniu tak cennych umiejętności, jak kreatywność, otwarty umysł i zrozumienie siebie, co przynosi spokój w relacjach ze sobą oraz otoczeniem oraz sprzyja pełnemu rozwojowi osobowości.

Z przyjemnością przyjęłam tytuł ambasadora projektu „Uważna szkoła”, mając nadzieję, że dzięki niemu wyrośnie wielu wspaniałych, uważnych twórców, którzy przyczynią się do tego, że świat będzie lepiej zaprojektowany.

Strona: https://forelements.pl/

Kanał YouTube: Akademia Dagmary

LinkedIn: FORelements Dagmara Jakubczak

%d bloggers like this: