Mamy ciało. To takie oczywiste, prawda?

A jednak jak blisko jesteś sam ze sobą – w swojej fizycznej postaci?

Zapraszam Cię dziś do skupienia uwagi na jednej z części Twojego ciała, jaką są dłonie. Może przypomnisz sobie, jak dziecko przygląda się własnym rękom, a może pamiętasz, jak sam tak robiłeś w dzieciństwie? Spróbuj przez chwilę być przy swoich dłoniach z taką właśnie dziecięcą ciekawością.

Krok 1. Badanie przy pomocy zmysłów. Najpierw bardzo uważnie i szczegółowo obejrzyj swoje dłonie. Sprawdź, jaki mają kształt i fakturę, jak są zbudowane, jaki kolor ma skóra w różnych miejscach… Przyjrzyj się paznokciom, zarysowi kości i żył, wreszcie swoim liniom papilarnym, które są znakiem Twojej wyjątkowości…
Być może zauważyłeś jakieś myśli towarzyszące temu badaniu: może wydaje Ci się to ciekawe lub głupie, może dostrzegłeś upływ czasu w pomarszczonych dłoniach, może zacząłeś porównywać swoje ręce z dłońmi rodziców lub dzieci, a może napłynęły jakieś wspomnienia?
Pozwól sobie dostrzec te myśli i towarzyszące im emocje, ale nie angażuj się w nie. Po prostu je odnotuj i powróć do obserwacji. Następnie zacznij badać dłonie dotykiem. Palcem wskazującym jednej dłoni obrysuj powoli swoją drugą dłoń zauważając doznania, które się pojawiają: chłód lub ciepło, łaskotanie lub swędzenie i wszelkie inne bodźce płynące z Twoich dłoni.
Powtórz to samo z drugą dłonią… Jeśli chcesz, możesz zamknąć oczy i raz jeszcze wykonać to ćwiczenie, sprawdzając, jak zmienia to postrzeganie ciała przez dotyk. Spróbuj skupić się całkowicie na doznaniach z tej części ciała, nie „wkręcając się” w pojawiające się myśli i emocje. Ale, ale! Mamy przecież jeszcze inne zmysły! Eksperymentuj z nimi, wąchając swoje dłonie, dotykając ich językiem, jeśli to możliwe, nasłuchując dźwięku, jaki wydają palce pocierające o siebie lub np stukające w grzbiet dłoni… Pozwól sobie przez chwilę na eksplorowanie świata Twoich dłoni na wszelkie sposoby, jakie przyjdą Ci na myśl… Cały zanurz się w tym doświadczeniu.
Krok 2. Refleksja w klimacie wdzięczności. Teraz połóż dłonie przed sobą – na kolanach lub na stole – i spójrz na nie raz jeszcze, obejmując wzrokiem cały obraz. Uświadom sobie, co to znaczy, że masz dłonie i jak one Ci służą. Pomyśl o ich zachwycającej budowie – o setkach kości, mięśni i ścięgien, o zginających się stawach, o paznokciach, które chronią opuszki, ale też pozwalają Ci się podrapać, kiedy coś Cię swędzi… Zauważ, jakie emocje budzą się w Tobie, kiedy to wszystko sobie uświadamiasz. Następnie pomyśl o przeciwstawnym kciuku, który umożliwia Ci chwytanie i obejmowanie różnych rzeczy – dzięki niemu możesz podnosić do ust jedzenie, trzymać długopis czy pędzel, odkręcać kran i wykonywać tysiące innych, czasem bardzo skomplikowanych czynności… Jakie uczucia to w Tobie budzi? Teraz uświadom sobie możliwość badania dotykiem rzeczywistości wokół Ciebie – za pomocą dłoni możesz sprawdzać choćby temperaturę i fakturę przedmiotów, ale możesz też głaskać ukochaną osobę lub zwierzę nawiązując bliski kontakt… Co czujesz, uświadamiając to sobie? Pomyśl teraz o tym wszystkim, co mogą zrobić Twoje dłonie współdziałając ze sobą: podnosić, obejmować, przytulać, trzymać, ściskać, odkręcać i zakręcać, grać na instrumencie, pisać na klawiaturze, ubierać Ciebie lub inną osobę… Cokolwiek przyjdzie Ci do głowy, przyglądaj się, jak to wpływa na Twoje emocje. Na zakończenie tego ćwiczenia, zamknij na chwilę oczy i poczuj swoje dłonie – ich kształt, ciężar, temperaturę i wszystkie płynące z nich doznania. Jeśli chcesz, możesz podziękować za to, że masz tak wspaniałą część ciała, która służy Ci, jak może, współdziałając z mózgiem i całą resztą Twojego organizmu. Sprawdź, jak się czujesz po tym ćwiczeniu – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym.
Czy odkryłeś coś nowego?
A może coś „starego”?…
Emilia Kędziorek 
%d bloggers like this: