Moje pierwsze spotkanie z uważnością miało miejsce podczas długiej podróży. Był to moment niebywały. Dosłownie zauważyłam samą siebie. Zauważyłam moje ciało, emocje i nareszcie nauczyłam się choć trochę dostrzegać moje nawykowe myśli. Poczułam, że jestem w zdecydowanie bliższym kontakcie z samą sobą oraz z otaczającym mnie światem. Moje relacje z tym co się pojawiało w moim życiu zaczęły być zdecydowanie bardziej zrównoważone, spokojniejsze, bardziej prawdziwe i serdeczne. Choć fizycznie z podróży już wróciłam, to podróż w głąb siebie nadal trwa. Podczas mojego kursu MBSR pragnę podzielić się istotą uważności, płynącą z praktyki medytacji mindfulness.

Teraz zapraszam Cię na kurs MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction), którego właściwszą nazwą mogłoby być „podróż w głąb siebie”.  Czas trwania kursu jest czasem indywidualnych odkryć i doświadczeń, z których każdy wyciągnie to, co dla niego najistotniejsze.

Kurs Mindfulness Based Stress Reduction jest najpopularniejszym na świecie programem rozwoju uważności. Został stworzony w 1979 roku przez neurobiologa dr Jona Kabat-Zinna i jego współpracowników z Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts. Dr Jon Kabat – Zinn jako pierwszy wprowadził metodę uważności do medycyny i psychoterapii oraz opisał jej efekty w pracy z ludźmi. Choć korzeni uważności należy upatrywać w tradycji buddyjskiej, elementy wykorzystywane w programie MBSR są świeckie. Dzięki temu z programu mogą korzystać wszyscy, bez względu na wiarę.

Liczne badania pokazują, że praktyka mindfulness może mieć pozytywny wpływ na nasz mózg. Badanie przeprowadzone przez Davidsona i współpracowników (2003) pokazało, że osoby po
8-tygodniowej praktyce mindfulness, w porównaniu z osobami niepraktykującymi, wykazywały większą aktywność w lewej części kory mózgowej, związanej z pozytywnymi emocjami. Z kolei w badaniu przeprowadzonym przez Hölzel i współpracowników u osób uczestniczących w 8-tygodniowym programie MBSR zaobserwowano pogrubienie niektórych struktur mózgu.

Struktura kursu:

  • 8 cotygodniowych sesji, odbywających się we wtorki w godzinach od 18:30 do 21:00. Terminy: 04.09, 11.09, 18.09, 25.09, 02.10, 09.10, 16.10, 23.10
  • Dzień uważności, który odbędzie się w niedzielę 14.10 w godzinach od 10:00 do 16:00
  • Indywidualne spotkanie z prowadzącą przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu kursu
  • Samodzielna praktyka medytacji uważności, około 45 minut dziennie
  • Dostęp do materiałów szkoleniowych dotyczących tematyki poszczególnych spotkań oraz nagrań z prowadzonymi medytacjami.

Miejsce: Naturalne Centrum Zdrowia, ul. Grażyny 15, sala słoneczna nr 127 na I piętrze. Dogodna lokalizacja w odległości około 15 minut spacerem od Metra Racławicka.

Twoja inwestycja: 900 zł

Zapisy i kontakt: barbara.swiderska@polim.pl, 509 194 197.

Prowadząca: Nazywam się Basia Świderska. Uważność poznałam w trakcie prawie rocznej podróży dookoła świata, kiedy odbyłam 19-dniowe odosobnienie medytacyjne Vipassany w świątyni w Wat Ram Poeng w Tajlandii. Od tamtego czasu regularnie praktykuję medytację uważności. Ukończyłam roczny Program Praktyki Formalnej w Polskim Instytucie Mindfulness, z którym jestem również związana w obszarze promocji uważności w Polsce. Jestem pomysłodawczynią i współtwórczynią takich projektów jak Spotkania Mindfulness z 4 żywiołami oraz cyklicznych konferencji Mindfulness w Biznesie w Google Campus. Prowadziłam także cotygodniowe spotkania z praktyką uważności Dotyk Uważności. Jestem w trakcie Studium Nauczycielskiego MBSR prowadzonego przez Polski Instytut Mindfulness we współpracy z The Institute for Mindfulness Approaches. Od kilku miesięcy stawiam pierwsze kroki w uważnym macierzyństwie.

Opinie uczestników zajęć przeze mnie współprowadzonych:

„Przede wszystkim dziękuję za wyciszenie, wniknięcie w siebie, doświadczenie siebie i tego co dookoła mnie. Za wzmocnienie pozytywnego i życzliwego nastawienia.”

„Dziękuję za to, że mogłam tu skupić się na sobie i swoim odczuwaniu, że mogłam zatrzymać się i być bardziej niż zwykle w tym momencie.”

„Dziękuję Wam bardzo za wszystkie spotkania. To dla mnie dopiero początek z mindfulness, ale już teraz wiem, że ta przygoda to dopiero początek drogi. Dzięki za fajną inspirację, otwartość, czas, za wyciszenie mojej wiecznie galopującej głowy”.

%d bloggers like this: