Jeżeli czujesz zmęczenie, prowadzisz stresujący tryb życia, borykasz się z problemami ze snem lub koncentracją, albo po prostu pragniesz żyć bardziej świadomie i radośnie, MBSR może zaoferować Ci rozwiązania, które nie tylko pomogą złagodzić te trudności, ale również wzbogacą twoje życie i przyczynią się do głębszej satysfakcji i efektywności osobistej na co dzień.
Program Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR), stworzony przez profesora Jona Kabat-Zinna w 1979 roku na Uniwersytecie Medycznym w Massachusetts, jest 8-tygodniowym intensywnym treningiem psychoedukacyjnym. Opiera się na sprawdzonej przez 45 lat metodzie uważności, pomagając uczestnikom radzić sobie z przewlekłym stresem, bólem i innymi problemami zdrowotnymi. Poprzez rozwijanie głębokiej świadomości własnych doświadczeń — fizycznych, emocjonalnych i psychicznych — MBSR przyczynia się do naturalnej ulgi w objawach stresu i zwiększenia ogólnej jakości życia uczestników.
Badania naukowe wykazują pozytywny wpływ MBSR na:
Struktura kursu MBSR:
Przegląd kursu MBSR:
Tydzień 1: Odkrywanie uważności – wprowadzenie do podstaw mindfulness,
Tydzień 2: Postrzeganie świata – wpływ percepcji na nasze doświadczenia i reakcje,
Tydzień 3: Uważny ruch – integracja ruchu z badaniem granic,
Tydzień 4: Stres a uważność – zastosowanie mindfulness w zarządzaniu stresem,
Tydzień 5: Myśli są tylko myślami – sposoby pracy z myślami i ich wpływem na nasze życie,
Tydzień 6: Uważne porozumiewanie się – komunikacja oparta na uważności,
Dzień Uważności: wzmocnienie i rozwijanie zdobytych umiejętności,
Tydzień 7: Dbanie o siebie – uważność w dbaniu o własne potrzeby fizyczne i emocjonalne,
Tydzień 8: Koniec – początek – podsumowanie i strategie integracji uważności jako stałego elementu życia.
Ćwiczenia w kursie MBSR rozwijają kluczowe umiejętności:
Każde z tych ćwiczeń rozwija różne, ale komplementarne umiejętności, które wspierają radzenie sobie ze stresem, poprawiają zdrowie psychiczne i fizyczne, oraz wzmacniają odporność emocjonalną. Razem pomagają zarówno w budowaniu silniejszej, bardziej świadomej relacji ze sobą, ciałem i emocjami jak również wpływają transformująco na nasze funkcjonowanie w obliczu zdarzeń zewnętrznych.
Uczestnicy otrzymują:
Uczestnicy kursu często spodziewają się szybkich efektów, takich jak natychmiastowa redukcja stresu czy poprawa koncentracji. Jednakże, aby osiągnąć trwałe zmiany, praktyka mindfulness wymaga czasu, systematyczności i cierpliwości.
Aktualny kurs MBSR online – grupa poranna
Termin kursu: od 2 lipca do 20 sierpnia 2025
Czas trwania spotkań: Środy, 8:30 – 11:00
Dzień Uważności: 9. sierpnia, 8:00 – 14:00
Rejestracja w 3 krokach:
Opłata za kurs wynosi 1450 PLN brutto, a zapisy trwają do 23 czerwca 2025 roku.
Masz pytania? Zapraszam do kontaktu!
kontakt@calmbell.eu
IG: @bogna.gasiorowska @calmbell.eu
Kim jestem?
Nazywam się Bogna Gąsiorowska.
Jako certyfikowana nauczycielka mindfulness, specjalizuję się w kursach psychoedukacyjnych opartych na uważności – redukcji stresu i bólu (MBSR) oraz rozwijania współczucia i życzliwości (MBCL). Prowadzę odosobnienia i sesje mentoringowe, a w ramach samorozwoju wciąż się kształcę oraz regularnie uczestniczę w odosobnieniach i mentoringach nauczycielskich. Wykładam w Polskim Instytucie Mindfulness, gdzie w latach 2021–2023 pełniłam funkcję prezeski. Współtworzyłam projekt Uważna Szkoła® oraz 8-tygodniowy program dla kadry pedagogicznej na każdym poziomie edukacji „Uważna Szkoła® – nauczyciel odporny na stres i wypalenie”. Ukończyłam Psychologię Pozytywną i jako członkini Polskiego Towarzystwa Psychologii Pozytywnej angażuję się w działania promujące szeroko rozumiany dobrostan. Występuję na konferencjach i tworzę programy psychoedukacyjne, które wspierają uważne przywództwo w organizacjach i edukacji. Jako założycielka marki Calmbell, laureata nagrody Orły Kształcenia 2024, realizuję programy oparte na uważności dla różnych grup zawodowych. Aktywnie angażuję się w inicjatywy takie jak kampania Answear.com „Zadbaj o to, co jest w środku”. Moje publikacje znajdziesz w czasopismach E-mentor, „Transforming 21st-century Leader Competencies by Developing Mindfulness” (DOI: 10.15219/em82.1445), Charaktery, Głos Pedagogiczny, Coaching Extra oraz na blogu Answear. Możesz usłyszeć mnie w podcaście “Scenariusze Kariery” w odcinku “O sile uważności” oraz doświadczyć wspólnych medytacji prowadzonych na kanale YouTube Polskiego Instytutu Mindfulness.
Zachwyca mnie i regeneruje regularny kontakt z naturą, którą coraz intensywniej odkrywam również podczas offroadowych wypraw.