Chciałbyś wzmocnić swoją odporność psychiczną? Pragnąłbyś odczuwać wewnętrzny spokój pomimo niesprzyjających okoliczności? Dobra wiadomość jest taka, że tej umiejętności można się nauczyć i ćwiczyć ją niczym mięsień. Oddając się regularnemu treningowi mindfulness, będziesz mieć lepszy dostęp do swojej naturalnej uważności, współczucia i mądrości, które dziś są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Wspólnie z Basią Świderską, nauczycielką mindfulness, zapraszamy na certyfikowany kurs MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction / Redukcja Stresu Oparta na Uważności), który odbędzie się zdalnie przez Zoom. Basia poprowadzi osobiście wszystkie spotkania, które będą odbywać się od 17. czerwca do 5. sierpnia, w każdą środę, w godzinach od 18:00 do 20:45.
Ci, którzy już zdecydowali się na trening mindfulness z Basią, tak piszą o swoim doświadczeniu:
Zajęcia z Basią są w tempie i nastawieniu prawdziwie ludzkim: z uważnością na siebie, bez przymusu, z totalną otwartością. Basia w naturalny sposób wprowadza w tajniki medytacji. Każdy może poczuć, że ma prawo działać po swojemu, w zgodzie ze sobą. Widać, że zajęcia i filozofia mindfulness wypływa szczerze z przekonań, wartości i osobowości Basi. Kto nie wie, że może pomedytować, niech spróbuje to zrobić właśnie z nią!
*Wypowiedź uczestniczki po treningu przeprowadzonym w okresie maj – lipiec 2019.
Czy kurs MBSR mnie zmienił?
Nie, nie zmienił ani mnie, ani środowiska w jakim żyję, ale zmienił mój punk widzenia i pozwolił mi zatrzymywać się w życiu wtedy, kiedy tego potrzebuję. Podejmuję świadome decyzje i nie zastanawiam się potem tygodniami, czy mogłam to zrobić inaczej lub czy to było najlepsze wyjście. Wiem, że było, bo wyłączyłam autopilota, oceniłam sytuację i podjęłam moją własną decyzję. Mam też w związku z tym znacznie więcej szacunku i zaufania do siebie, dużo więcej spokoju i zrozumienia dla innych.*Wypowiedź uczestniczki po treningu przeprowadzonym w okresie październik – grudzień 2019. Przeczytaj pełną refleksję w artykule „Dzięki medytacji nauczyłam się pływać”.
Basia Świderska jest certyfikowaną nauczycielką uważności, ale przede wszystkim oddaną praktyczką medytacji mindfulness, która wciąż się uczy, odkrywa i rozwija w każdej chwili swojego życia. Dzielenie się sztuką uważnego życia jest jej pasją, która wynika z mocnego przekonania o transformującym potencjale uważności, którego doświadcza na sobie. Więcej o Basi przeczytasz tutaj.
STRUKTURA KURSU
- 8 cotygodniowych sesji online, odbywających się w środy w godzinach od 18:00 do 20:45. Terminy spotkań: 17.06, 24.06, 1.07, 8.07, 15.07, 22.07, 29.07, 5.08
- Dzień Uważności, całodniowy trening w ciszy, odbędzie się w sobotę 25.07.2020 w godzinach od 10:00 do 17:00. Jeśli będzie taka możliwość, Dzień Uważności odbędzie się stacjonarnie w Naturalnym Centrum Zdrowia (ul. Grażyny 15, Warszawa) bez dodatkowych opłat dla uczestników.
- Indywidualne spotkanie online z prowadzącą przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu kursu.
- Samodzielna praktyka medytacji uważności, około 45 minut dziennie przez cały okres trwania kursu.
- Dostęp do materiałów szkoleniowych dotyczących tematyki poszczególnych spotkań oraz nagrań z prowadzonymi medytacjami.
Twoja inwestycja: 900 zł.
Zapisy i kontakt: barbara.swiderska@polim.pl, 509 194 197.
O PROGRAMIE
Kurs Mindfulness Based Stress Reduction został stworzony w 1979 roku przez neurobiologa dr Jona Kabat-Zinna i jego współpracowników z Uniwersytetu Medycznego w Massachusetts. Dr Jon Kabat – Zinn jako pierwszy wprowadził metodę uważności do medycyny i psychoterapii oraz opisał jej efekty w pracy z ludźmi. Choć korzeni uważności należy upatrywać w tradycji buddyjskiej, elementy wykorzystywane w programie MBSR są świeckie. Dzięki temu z programu mogą korzystać wszyscy, bez względu na wiarę.
Liczne badania pokazują, że praktyka mindfulness może mieć pozytywny wpływ na nasz mózg. Badanie przeprowadzone przez Davidsona i współpracowników (2003) pokazało, że osoby po 8-tygodniowej praktyce mindfulness, w porównaniu z osobami niepraktykującymi, wykazywały większą aktywność w lewej części kory mózgowej, związanej z pozytywnymi emocjami. Z kolei w badaniu przeprowadzonym przez Hölzel i współpracowników u osób uczestniczących w 8-tygodniowym programie MBSR zaobserwowano pogrubienie niektórych struktur mózgu. Więcej na temat badań nad uważnością znajdziesz tutaj.
REKOMENDACJE







*Opinie uczestników programów prowadzonych w okresie od września 2018 do maja 2019. Zdjęcia pochodzą z prywatnego archiwum prowadzącej.