MINDFULNESS

Mindfulness jest wysokiej jakości uwagą poświęconą temu co dzieje się w bieżącej chwili w tobie, oraz dookoła ciebie.

W telegraficznym uproszczeniu, jest to utracona sztuka robienia jednej rzeczy na raz.

Najpopularniejszy na świecie program rozwoju uważności nazywa się Mindfulness Based Stress Reduction, w skrócie MBSR. Opracował go w 1979 r. Jon Kabat-Zinn, neurobiolog z University of Massachusetts w USA. Metodyka wypracowana przez Kabat-Zinna oparta jest na świeckich technikach medytacyjnych, wywodzących się z tradycji buddyjskiej.

Rosnący zbiór badan naukowych prowadzonych na Amerykańskich i Europejskich uczelniach i w ośrodkach medycznych wskazuje jednoznacznie na pozytywny wpływ medytacji uważności na zmniejszenie poziomu stresu oraz na pochodne od stresu choroby autoimmunologiczne. Badania z zakresu psychologii poznawczej odkryły również wyraźny wpływ praktyki uważności na zapobieganiu nawrotów depresji. Z tych badan powstała specjalistyczna wersja programu MBSR zwana MBCT, czyli Mindfulness Based Cognitive Therapy.

Z biegiem lat, medytacja uważności znajduje coraz szersze zastosowanie. Obecnie na rozwój uważności stawiają między innymi korporacje, firmy technologiczne, szkoły, oraz szpitale i kliniki zdrowia.

Polski Instytut Mindfulness prowadzi kursy rozwoju mindfulness oraz szkoli i certyfikuje nauczycieli MBSR we współpracy z the Institute for Mindfulness-Based Approaches.

Pod linkami z lewej strony znajdziesz materiały na temat Mindfulness. Zebraliśmy dla Ciebie artykuły, galerie zdjęć, filmy, nagrania medytacji uwazności oraz linki do wiarygodnych organizacji propagujących i uczących uważności

MINDFULNESS – CO TO JEST I JAK ZGŁĘBIĆ

Mindfulness to jakość uwagi skierowanej na to, co się dzieję w tobie i dookoła ciebie w bieżącej chwili. Kursy mindfulness uczą jak zbliżyć się do tej jakości za pomocą świeckich technik medytacyjnych. Rozwój uważności w życiu można dokonać samodzielnie za pomocą książek lub aplikacji, ale najczęściej skuteczne okazują się warsztaty grupowe.

KURSY MBRS w Polsce

W Polsce nauczycieli programu Mindfulness based Stress Reduction (MBSR) certyfikuje Polski Instytut Mindfulness w partnerstwie z European Institute for Mindfulness Based Approaches w Niemczech. Polski Instytut prowadzi listę certyfikowanych nauczycieli, pracujących w różnych miastach Polski. Znajdziecie tę listę tutaj:

Ciekawym kursem rozwijającym inteligencje emocjonalną prowadzi Search Inside Yourself Leadership Institute, spin off z Google Corp. Na tej stronie  są miasta i daty ich 2 dniowych warsztatów w Europie.

Headspace

Ta aplikacja jest właściwie wirtualnym nauczycielem medytacji. Poza animacjami wyjaśniającym początkującym, co i jak powinni robić, Headspace składa się przede wszystkim z medytacji prowadzonych przez byłego mnicha buddyjskiego Andiego Puddicombe. Użytkownik dobiera sobie poziom i potrzeby, a Andy udziela pomocnych podpowiedzi dotyczących tego, co i jak robić ze swoją uwagą, by pogłębić praktykę medytacji uważności.

Stop Think Breath

To nagradzana aplikacja medytacji i uważności, która pomaga znaleźć pokój w dowolnym miejscu. Pozwala na bycie w kontakcie z emocjami, poleca krótkie prowadzone medytacje, filmy z jogą i akupresurą, stosownie do Twojego samopoczucia.

 

Insight Timer

Aplikacja na IOS oraz na Android jest rozbudowanym stoperem medytacyjnym wyposażonym dodatkowo w kilka fajnych funkcji. Są nagrane medytacje prowadzone przez najważniejszych nauczycieli uważności, takich jak Eckhart Tolle, Thich Nhat Hanh i Jon Kabat-Zinn, oraz mapa świata, na której widać ile osób i gdzie, medytuje razem z tobą.