Prowadząca odosobnienie Małgorzata Jakubczak pisze, że do wybrania się na odosobnienie zachęca ją potrzeba luksusu. Odosobnienie jest dla niej przywilejem, ponieważ może pozwolić sobie na luksus bycia i niedziałania.

Doświadczenia, jakie wynieśli uczestnicy Zimowego Odosobnienia Mindfulness, są bardzo zróżnicowane i czasem niezwykle osobiste, ale w ich opiniach czytamy, że dla wszystkich był to pewien przywilej i każdy czuł wdzięczność za możliwość bycia przez te kilka dni w ciszy.

Co zatem wydarzyło się przez te 4 dni odosobnienia, że jego uczestnicy opuścili miejsce zatrzymania „ze spokojem, akceptacją, wyciszeniem i ulgą”, „z harmonią i nadzieją”, „z wieloma postanowieniami zmian” – a to tylko niektóre odpowiedzi uczestników Zimowego Odosobnienia Mindfulness na pytanie „Z czym wyjeżdżasz z odosobnienia?”.

W trakcie zimowego zatrzymania doświadczyliśmy przede wszystkim CISZY.

W ciszy można zadać sobie te wszystkie pytania, na które w zabieganiu codzienności brakuje przestrzeni. Podczas pielęgnowania ciszy nawiązujemy bliższy kontakt z samym sobą i otaczającym nas światem. Wszystkie rozpraszacze zostawiliśmy daleko za sobą, w hałaśliwych miastach lub w walizce, do której odłożyliśmy wyłączony telefon komórkowy. Tylko tyle, albo aż tyle. Jak się okazuje, w takich warunkach, można by rzec laboratoryjnych, oglądamy, niczym pod mikroskopem, nasze myśli, emocje, nawykowe zachowania.

Jak to jest poczuć swoje własne emocje i siebie samego? Okazuje się, że takie doświadczenie może być czasami trudne, natomiast kiedy, jeśli nie w ciężkich sytuacjach rozwijamy się i rośniemy? Jak stwierdzili niektórzy uczestnicy, pomimo trudności, pobyt okazał się dla nich wzmacniający. Odosobnienie to nie tylko cisza, ale też czas pogłębionej i wspierającej praktyki mindfulness.

Wspierające było też samo miejsce. To już drugie odosobnienie Polskiego Instytutu Mindfulness, które odbyło się w Wytwórni Ciszy, czyli w miejscu stworzonym do medytowania i pielęgnowania ciszy. Wielki dom, wraz z przylegającą do niego przestronną salą medytacyjną, położny w środku lasu, otoczony piękną naturą, to tylko niektóre wspierające aspekty pobytu w Wytwórni.

No dobrze, wspomnimy o jeszcze jednym – pyszne, zdrowe, przygotowywane na miejscu jedzenie!

 

Co dalej?

Cieszymy się niezmiernie, że możemy już teraz zaprosić na kolejne odosobnienia mindfulness:

  1. 24 – 27 czerwca 2017 – Letnie Zatrzymanie
  2. 13 – 16 stycznia 2018 – Zimowe Zatrzymanie

Wierzymy, że stwarzając przestrzeń do podarowania sobie luksusu spędzenia kilku dni w ciszy, dajemy sobie i uczestnikom możliwość lepszego poznanie siebie i świadomego życia.

Zespół Polskiego Instytutu Mindfulness.

Tekst i zdjęcia – Basia Świderska

 

Więcej zdjęć z odosobnienia można obejrzeć TUTAJ.

REFLEKSJĘ PROWADZĄCEJ PRZECZYTASZ W JEJ „NIECODZIENNIKU” tutaj

%d bloggers like this: