Od 2013 roku jestem trenerką i nauczycielką śmiechojogi i prowadzę warsztaty śmiechojogi. Jest to metoda opracowana przez doktora Madana Katarii w 1995 r. w Indiach. Metoda zakłada śmiech z decyzji bez użycia żartów czy komedii. Podczas zajęć wykonywane są ćwiczenia z wyobraźni inspirowane dziecięcą zabawą wywołujące śmiech, a ponieważ są wykonywane w kontakcie wzrokowym, powodują szybką zmianę śmiechu z decyzji w śmiech naturalny i spontaniczny.

To o czym marzę, to słyszeć więcej naturalnego, zdrowego śmiechu, który przynosi więcej radości wśród dzieci i dorosłych.

Mimo, że rodzimy się z umiejętnością uśmiechu to w wyniku różnych działań z wiekiem zapominamy o niej. Śmiech to zdrowie – często powtarzamy jednocześnie nie mamy świadomości jaki wielki potencjał kryje się pod tym prostym zdaniem. Śmiech dba nie tylko o nasze zdrowie fizyczne ale również o zdrowie psychiczne i potwierdzają to liczne badania.

Systematyczne zajęcia śmiechojogi zmniejszają skutki stresu, poprawiają humor, dodają pewności siebie. Podczas śmiechu uwalniana jest w mózgu dopamina, która powiązana jest z motywacją zorientowana na cel oraz pamięcią długotrwałą. Produkowana jest również serotonina wpływająca na dobry nastrój przeciwdziałając depresji czy lękom. To bardzo prosta metoda w założeniach, nie wymagająca specjalnych sprzętów potrzebna jest „tylko” i jednocześnie „aż” decyzja.

Misja Uważnej Szkoły jest mi bardzo bliska. Od lat wspieram nauczycieli i uczniów w przeciwdziałaniu skutkom nadmiaru stresu dlatego z radością i pełnym zaangażowaniem chcę również wspierać ten projekt. W polskich szkołach jest ogromna potrzeba wsparcia dzieci, młodzieży i nauczycieli. Wierzę, że to, czego będą mogli doświadczyć w ramach projektu w szkole, przełoży się również na życie w ich domach rodzinnych.

%d bloggers like this: