STATUT FUNDACJI
Fragmenty statutu Fundacji Polski Instytut Mindfulness, odnoszące się do celów i form działalności oraz władz Fundacji.
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§ 1
1. „Fundacja Polski Instytut Mindfulness POLIM” zwana dalej Fundacją, działa na podstawie Ustawy z dn. 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach oraz postanowień niniejszego statutu.
2. Fundacja została ustanowiona przez Agnieszkę Guzicką i Małgorzatę Jakubczak zwanymi dalej Fundatorkami, aktem notarialnym sporządzonym przez notariusza Artura Leonarskiego, prowadzącego kancelarię notarialną w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 60 lok. 9 w dniu 30.03.2012. Repertorium A Nr 767/2012.
3. Fundacja działa pod nazwą: „Fundacja Polski Instytut Mindfulness POLIM”.
4. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
5. Fundacja jest apolityczna, neutralna światopoglądowo i nie jest powiązana z żadnym ruchem religijnym. Osoby reprezentujące Fundację, w ramach prowadzenia działań statutowych zobowiązane są do zachowywani neutralności światopoglądowej oraz poszanowania przekonań religijnych wszystkich osób zaangażowanych w działania Fundacji.
Rozdział II. Cele i zasady działania Fundacji.
§ 6
Fundacja została powołana w celach:
1. Upowszechniania wiedzy o znaczeniumindfulness/uważności i zastosowaniach metod opartych na niej w różnych aspektach życia osobistego i społecznego.
1. Promowania mindfulness / uważności jako:
a. Skutecznego narzędzia zmiany na poziomie osobistym i społecznym oraz ustawicznego rozwoju prowadzącego do podniesienia świadomości i odpowiedzialności wśród:
- indywidualnych osób,
- rodzin,
- organizacji,
- firm.
b. Kompetencji osobistej, polegającej na świadomym zarządzaniu swoim potencjałem umysłowym i emocjonalnym, szczególnie nieoceniającą skierowaną na bieżące doświadczenie uwagą, w celu zaspokojenia swoich potrzeb oraz realizowania wartości.
c. Aktywnej, prozdrowotnej postawy życiowej (stylu życia) charakteryzującej się:
- zaangażowaniem we własny dobrostan,
- odpowiedzialnością za swój stan zdrowia,
- radzeniem sobie ze stresem i kryzysami,
- samodzielnością emocjonalną,
- wolnością od uzależnień,
- świadomością wzajemnej współzależności,
- empatią i szacunkiem w relacjach międzyludzkich.
2. Propagowania kursów MBSR ( Mindfulness Based Stress Reduction) i MBCT (Mindfulness Based Cognitive Therapy) jako programów:
a. Zapobiegających zaburzeniom funkcjonalnym i chorobom psychosomatycznym, a szczególnie:
- Chorobie niedokrwiennej serca
- Chorobom wrzodowym przewodu pokarmowego
- ADHD
- Chorobie nadciśnieniowej
- Cukrzycy typu II
- Uzależnieniom
- Depresji
- Innych schorzeń
b. Wspierających procesy zdrowienia z w/w zaburzeń i chorób.
c. Podnoszących poziom satysfakcji życiowej oraz psychoodporności uczestników.
d. Sprzyjających rozwojowi osobistemu uczestników.
3. Zapewnienia kadry profesjonalistów do realizowania programów: Redukcji Stresu Uważnością: MBSR ( Mindfulness Based Stress Reduction ) i Zapobiegania Nawrotom Depresji Uważnością MBCT (Mindfulness Based Cognitive Teraphy) oraz wspierania rozwoju i doskonalenia zawodowego nauczycieli MBSR i MBCT.
4. Inicjowania i wspierania nowatorskich rozwiązań opartych o mindfulness/uważność w różnych dziedzinach, szczególnie w promocji i ochronie zdrowia, psychoterapii, edukacji, wychowaniu, biznesie, prawie oraz profilaktyce społecznej.
5. Promocji zastosowań mindfulness/uważności wśród podmiotów zainteresowanych przedsięwzięciami zgodnymi z założeniami Fundacji.
§ 7
1. Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
a. Inicjowanie, organizowanie, koordynowanie oraz uczestnictwo w programach, projektach, badaniach i inicjatywach wspierających osiągniecie celów Fundacji;
b. Organizowanie różnego rodzaju szkoleń i form doskonalenia zawodowego dla nauczycieli MBSR i MBCT, nie przynoszących dochodów Fundacji, których koszty są pokrywane z majątku Fundacji.
c. Fundowanie stypendiów i nagród dla wyróżniających się nauczycieli MBSR MBCT, współpracujących z Fundacją;
d. Organizowanie bezpłatnych dla uczestników programów MBSR i innych form rozwijania uważności prowadzonych przez wykwalifikowanych ( certyfikowanych) nauczycieli MBSR i MBCT, których koszty pokrywane są z majątku Fundacji;
e. Organizowanie akcji społecznych promujących rozwój osobisty, uważność, samoświadomość, zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne;
f. Wydawanie książek, materiałów informacyjnych i szkoleniowych związanych tematycznie z mindfulness, nie przeznaczonych do sprzedaży, których koszty wydania pokrywa Fundacja ze swojego majątku;
g. Współpracę z władzami rządowymi, samorządowymi i organizacjami pozarządowymi oraz z krajowymi i zagranicznymi instytucjami w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji.
§ 8
1. Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji prowadzących działalność zbieżną z celami Fundacji jak również wspierać, realizować lub wzmacniać działania organów administracji publicznej w zakresie zadań publicznych ze sfery dotyczącej działalności statutowej Fundacji.
Rozdział IV. Władze Fundacji.
§ 14
1. Władzami Fundacji są:
a. Zgromadzenie Fundatorek
b. Rada Fundacji: ( aktualnie: Joanna Delbar, Jolanta Tadeusiak)
c. Zarząd Fundacji (aktualnie: Małgorzata Jakubczak, Emilia Kędziorek, Zuzanna Ziomecka)