Ogłaszam dzisiejszy dzień Międzynarodowym Dniem Zapachu.

W ramach tego nowego święta proponuję nieformalną praktykę uważności polegającą na podążaniu za swoim nosem.

Mam teorię, że w ramach przyjaźni międzygatunkowej z psami, podzieliliśmy się z nimi zmysłami. My, ludzie, postawiliśmy na wzrok, a psom całkowicie oddaliśmy powonienie. Chociaż wiem, że aparat węchu u psów jest bardziej rozbudowany, to czuję czasem (choć nie nosem), że nasz wręcz zamiera.

Mam dowody.

Dowód pierwszy: Prawie w ogóle nie mamy słów określających powonienie. Najczęściej pożyczamy określenia opisujące smaki, by opowiedzieć, co wyczuwa nos.
Dowód drugi: Perfum używamy topornie, bez opamiętania i w dzikich ilościach w domu, w sklepach, w toaletach. Jakbyśmy ich w ogóle nie czuli do momentu, gdy zaczynają nam wypalać oczy.
Zwróć uwagę na ilość zapachów w twoim codziennym użytku. Ciała pokrywamy istnym galimatiasem woni, dbając o to, by każdy rodzaj mydła, szamponu, kremu, dezodorantu, a na koniec perfum był inny, ale równie wyrazisty. Na takie upachnione „czyste” ciało zakładamy ubrania pachnące proszkiem do prania i wio do samochodu, w którym odświeżacz powietrza dynda z lusterka. Wysiadamy i idziemy do sklepu, w którym automaty spryskują nas zapachami świeżo pieczonego ciasta*, dzikiej polany lub feremonami, skłaniającymi do robienia sobie przyjemności (w domyśle: zakupów).
Wyciągnij dziś zapachy z tego skotłowanego tła. Zwróć na nie uwagę pełną ciekawości i gotowości na wszystkie barwy i tonacje, które wonią dookoła. Uważaj na to, co będzie się działo!
Nieformalna praktyka uważności na zapach.
Krok 1. Śledząc dziś oddech podczas medytacji, poświęć chwilę na odnotowanie zapachu. Bez względu na to, czy zrobisz dziś body skan, uważną jogę, medytacje siedzącą czy przez 10 minut śledzisz oddech, znajdź przestrzeń w swojej praktyce na zapach.
-Przedłuż swoją dzisiejszą praktykę o 3, maks. 5 minut, by stworzyć przestrzeń na odnotowanie treści swojego oddechu. Przekieruj delikatnie uwagę – z ruchu jaki oddech wywołuje w twoim ciele i z doświadczenia tego napełniania ciała powietrzem oraz jego opróżniania – na zapach powietrza, które wpada do twojego ciała z zewnątrz.
-Uświadom sobie , że powietrze składa się z wielu elementów, jest mieszanką najmniejszych fizycznych cząstek latających dookoła nas, odrywających się, spadających, wykluwających się i odczepiających się od ludzi, roślin i przedmiotów w naszym otoczeniu.
Oddychanie jest formą stawania się częścią tego otoczenia. Wciągając do swojego wnętrza zapach miejsca, w którym jesteś, mieszasz się z nim i stajesz nierozłącznie jego częścią. Wydychając powietrze dodajesz do unikalnej mieszanki mikrocząstek wokół siebie malutkie kawałeczki swojego ciała – swój, jedyny taki na świecie, zapach.
-Poczuj, jak twoje ciało, poprzez treść oddechu staje się zrównoważoną częścią środowiska, w którym przebywasz.
Krok 2. Niech nos cię dziś prowadzi. Gdy doświadczysz dzisiaj momentów uważności w trakcie swoich działań, skieruj uwagę świadomie na zapach.
-Zwróć uwagę na zapach w windzie w pracy, w parku na spacerze z psem, w szatni dziecka, gdy odbierasz jego/ją ze szkoły, na klatce schodowej lub w sklepie spożywczym.
-Zaobserwuj reakcje umysłu na rozpoznanie zapachów w twoim otoczeniu. Jakie pojawiają się oceny, skojarzenia?
-Poczuj reakcje w ciele – w ustach, płucach, w mięśniach.
Sprawdź , czy dowiedziesz się czegoś nowego o sobie lub o swoim otoczeniu, dzięki zasilaniu uwagą stęsknionego za nią nosa.
                                                                                      Zuzanna Ziomecka
*Nasz cywilizacyjny stosunek do zapachów jest podobny do tego, jak kiedyś używano przypraw, gdy dopiero zaczęły do nas dopływać z Indii. Wszystkiego było we wszystkim bez ładu i składu, i dużo. Słodkie ze słonym, korzenne ze świeżym i ziołowym. W tym okresie sól i cukier często wsypywano do jednego naczynia i dodawano do potraw w proporcjach 50/50. Z tych ułańskich mieszanek średniowiecznych ostał się tylko jeden przepis – na piernika. Zapach – nieformalna praktyka mindfulness by Zuzanna Ziomecka is licensed under a Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe License .
%d bloggers like this: