W dniach 13-16 stycznia w Wytwórni Ciszy koło Uniejowa odbyło się kolejne zimowe odosobnienie Mindfulness prowadzone przez Małgorzatę Jakubczak. Zacząć rok od zatrzymania, wyciszenia się i pobycia w spokoju ze sobą to ogromne bogactwo. Ba, to luksus, luksus ciszy, jak to określiła Małgosia. Z pewnością dlatego skorzystało z tej szansy aż 20 osób. To niezwykłe doświadczenie być w takiej (całkiem sporej) grupie razem, a jednocześnie osobno, bo cisza odosobnienia to właśnie w sobie łączy we wspaniały sposób – jednostkowość i grupowość, osobność i wspólnotę. Obok siebie na poduszkach i krzesłach siedziały osoby, dla których było to kolejne odosobnienie, i wiele takich, które podjęły takie wyzwanie po raz pierwszy.

Siłą tego odosobnienia były medytacje formalne: medytacja siedząca, skanowanie ciała, medytacja w chodzeniu. Codzienny rytm niby tych samych ćwiczeń, ale przecież tak różnych. Dla mnie ten rytm niezakłócany nieformalnymi ćwiczeniami (poza wieczorną medytacją dźwięków, kiedy słuchaliśmy muzyki medytacyjnej z różnych tradycji) był jak sam puls życia. Chwila po chwili. Oddech po oddechu. Krok po kroku. Tym łatwiej było zauważyć własne okazje do nieformalnej praktyki: w kontakcie z przyrodą w otoczeniu Wytwórni, podczas pysznych posiłków, picia herbaty, w zapatrzeniu w obrazy, lampę lawową czy inne przedmioty zachęcające do kontemplacji. Tyle chwil do przeżycia. Do doświadczenia. Do obserwacji siebie w laboratorium ciszy.

W mojej głowie słowo „odosobnienie” kojarzyło się zawsze automatycznie (!) z latem. Bardzo się cieszę, że mam w tym roku tak zajęte wakacje, że trudno byłoby mi „upchnąć” w kalendarzu jeszcze i odosobnienie. Bo zdecydowałam się na wyjazd zimą i przekonałam się, że ten zimowy bezruch szczególnie sprzyja zatrzymaniu.

Wróciłam pełna nowej energii, przekonana po raz kolejny, że takie ładowanie baterii jest nie tylko luksusem, ale i koniecznością.

Dłuższą refleksję o tym odosobnieniu i o roli ciszy możesz przeczytać na moim blogu.

Emilia Kędziorek

%d bloggers like this: